Szukaj na tym blogu

czwartek, 8 września 2011

O burakach czerwonych i barszczu (cz.1)

O burakach czerwonych i barszczu, a także o wszelkich innych kiszonkach
 bardzo obszernie i ciekawie pisze  Cz. Białczyński,  o którym wspominałam w poprzednim poście. To polski pisarz, scenarzysta, publicysta, dziennikarz, animator kultury ( http://bialczynski.wordpress.com/)

Czerwony burak to bardzo popularne warzywo, które przeżywa prawdziwy renesans. Jego walory zdrowotne w pełni to uzasadniają. Powinien gościć na naszych stołach jak najczęściej. Zawiera oprócz witaminy C i B1 wiele makro- i mikroelementów, jest w nim dużo wapnia, magnezu, sodu, potasu oraz dwa rzadkie metale: rubid i cez. Ten skład chemiczny buraka ma bardzo duże znaczenie w zwalczaniu nowotworów…. Picie surowego soku z buraków jest wskazane dla wszystkich, bowiem ma on właściwości oczyszczające krew i pomagające w wyda­laniu kwasu moczowego z organizmu. Pobudza też krążenie i bardzo pomaga przy złej przemianie materii. Możemy sami się o tym przekonać, pijąc dwa razy dziennie przed posiłkami ok. pół szklanki soku rozcieńczonego zimną wodą. Z kolei dla osób cierpiących na nadciśnienie krwi poleca się picie surowego soku z buraków zmiesza­nego w proporcji pół na pół z miodem. Zjadanie czerwonych buraków w postaci jarzynki ma działanie lecznicze w otyłości, przy zaparciach stolca, chorobach wątroby i nerek. Buraki pomagają też bardzo przy leczeniu anginy, grypy i wszelkich przeziębień. W przypadku tych chorób bardzo pomocny jest sok ze świeżych warzyw, który przygotowujemy w proporcji:
2 części marchwi, 12 części buraków i część selera.
Sok ten po zmieszaniu należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1:1 i pić bardzo powoli.

Z uwagi na swój skład chemiczny buraki są bardzo silnie zasadotwórcze. Dlatego dla osób zjadających dużo mięsa, ciasta, pieczywa o charakterze kwasotwórczym wręcz konieczne jest spożywanie bura­ków pod różną postacią po to, aby doprowadzić w organizmie do równowagi kwaso-zasadowej, która jest warunkiem zdrowia.
Czerwony barszczyk jest doskonałym środkiem na wszelkiego rodzaju „pieczenia w dołku”, „zgagi” i „kwasy”. Wypicie filiżanki gorącego barszczyku, ale bez octu(!) powinno postawić nas na nogi. Najlepszy jest barszcz kiszony. Zakwas z buraków jest dobry przy anemii , zapobiega zakrzepom krwi , przeciwdziała rozwojowi bakterii , wspomaga pracę wątroby i nerek . Najlepiej pić po pół szklanki dwa razy dziennie przed posiłkiem.

Lecznicze właściwości buraków są zadziwiające:


*działają pobudzająco,
*zwiększają odporność organizmu za sprawą betaniny, ale i śladowych ilości pierwiastków takich jak: lit, stront i rubid,
*wspomagają leczenie nowotworów złośliwych. Zasugerował to węgierski naukowiec A. Ferenczy. Przy tego typy chorobie można pić sok z buraków, nie wolno jednak rezygnować z kuracji zaproponowanej przez lekarza,
*za sprawą substancji pektynowych ułatwiają trawienie, obniżają poziom cholesterolu, przeciwdziałają miażdżycy i hamują procesy gnilne w jelitach,
*zawarty w nich kwas foliowy jest zalecany kobietom ciężarnym,
*odkwaszają organizm dzięki zawartości wapnia, potasu, sodu i magnezu,
*zawarta w nich witamina B wspomaga proces tworzenia się czerwonych krwinek,
zwalczają przeziębienia,
*są wskazane przy anemii i nerwicy.

Zobacz więcej:
Kiszenie barszczu.

___________
Źródło i photo:
Kiszenie barszczu czerwonego, sałatki i inne potrawy z buraczków oraz...

2 komentarze:

vegejustyna pisze...

Krysiu dziękuję za ten bardzo ciekawy post o burakach :) Ostatnio jestem ich wielbicielką i ciesze się , że są takie zdrowe :)
Sciskam <3

krystyna pisze...

@ Justynko, Cz. Białczyński ma dużo bardzo ciekwych informacji i pomysłów na wykorzystanie buraczków.
Ja też uwielbiam buraczki pod każdą postacią, a najbardziej cenię sok z buraczków.