Szukaj na tym blogu

piątek, 11 października 2013

Kocham Moringę

Kocham Moringę -
szybko rozwijający się, pożywny, smaczny dar od Boga. 
Tak tytułuje swoją stronę jedna z wielkich miłośniczek drzewa Moringa. (link na dole)


Cudowne Drzewo Moringa ma ogromne rzesze wielbicieli, nie tylko ze względu na wartości odżywcze i wspomagające leczenie, ale także ze względu na swój subtelny urok, którym przyciąga miłośników ogrodnictwa i drzew egzotycznych. 
Jest także spora liczba sceptycznie nastawionych osób, nie dziwię się, gdy pierwszy raz natknęłam się na informacje o cudownych właściwościach Moringowego drzewa, właściwie były to reklamy, też nie byłam zachwycona. Były zbyt pięknie przedstawione, aby były prawdziwe, typowo biznesowe.
Po pierwszym spotkaniu z Moringą, pozostawiłam ją w spokoju, chociaż nie mam nic przeciwko biznesowi, a nawet popieram każdy, jeśli jest uczciwy.
 Nie na długo jednak pożegnałam się z Moringą. ...
Spotkałam kilka osób, które autentycznie kochają Moringę, znają jej wartości nie tylko teoretycznie, ale doświadczyły na sobie i bliskich jej skuteczności. Nie prowadzą biznesu moringowego, ale starają się rozprzestrzeniać Moringę na cały świat, jako tanie i odżywcze pożywienie.
Biznesowe strony są również piękne i bogate w informacje, praca każda ma swoją wartość, pochłania sporo czasu i energii, zapłata jest rzeczą normalną.
Spotykając prawdziwych miłośników drzewa Moringowego poczułam, że muszę to drzewo mieć i wypróbować jego właściwości.
Jestem jeszcze na etapie tzw. pierwszego zauroczenia, całkiem możliwe, że z czasem mi przejdzie, jeśli Moringa mnie zawiedzie.

Nie jest moim celem propagowanie i zachęcanie do uprawiania czy spożywania Moringi. Poza tym klimat w Polsce nie jest najodpowiedniejszy dla Moringi (u mnie też) .... Poznaję ją, podziwiwm, korzystam z niej i zapisuję tutaj trochę informacji dla siebie...  Jeśli ktoś skorzysta i również zainteresuje się Moringą to dobrze.

Liście Moringi Oleifera (drobniejsze) i Moringi Stenapetala.

Odmian drzewa morigowego jest wiele, podobno 13. Wg. znawców najcenniejsza i najskuteczniejsza jest Moringa Oleifera. Drugi gatunek cieszący się również dużym uznaniem to Moringa Stenapetala.
Ziarna Moringi Oleifera mają ciemne skorupki z białymi 'skrzydełkami', ziarna Moringi Stenapetala są białe.Najlepiej przedstawiła te 2 gatunki pewna pani, wielka miłośniczka i znawczyni Cudownego Drzewa Moringa. Na swojej pięknej stronie, po lewej - umieściła Morey, a po prawej Stana, którzy witają odwiedzających.  Morey i Stan to dwa małe ludki (ziarna), jeden jest Moringą Oleifera, a  drugi Moringą Stenapetala.
 Ludki żyją w zgodzie, ale każdy broni swoich walorów.
                     
Tak się przedstawiają.

Morey:
Cześć! Jestem Morey, Ziarno Moringa Oleifera.
Moje listki są mniejsze od Stana, ale rosną szybciej.
Morey:
Ludzie zwykle myślą o mnie, kiedy myślą o Moringa. Mogę być posadzony bardzo skutecznie jako żywopłot, i rosnę tak szybko, że można zacząć jeść moje liście już za około miesiąc. Wszystko zależy od tego, gdzie mnie posadzisz, ile dasz mi światła, wody i ciepła.
Zarówno Stan jak i ja dostarczymy bardzo dużo wartosci odżywczych do twojego jedzenia w postaci liści, kwiatów, nasion i strączków. Nie lubimy zimna, można sadzić nas w ciepłych terenach przez cały rok, jeśli jednak mieszkasz w zmiennym klimacie musisz nas schować do domu na zimę.
---
Stan:
Hej, jestem Stan, Moringa Stenopetala ziarno. Morey i ja różnimy się wyglądem liści, ale obaj jesteśmy wspaniali.
Stan:
Większość ludzi jest przyzwyczajonych do jedzenia liści z drzewa Moringa Oleifera, drzewa którego nasionem jest Morey. Ja muszę dłużej rosnąć, żeby być drzewem, ale moje liście są większe, a wiele osób uważa nawet, że smaczniejsze. Myślę, że to wszystko kwestia gustu.. .
To prawda że będziesz mógł jeść liście z Moringa Oleifera szybciej niż moje, czyli z Moringa Stenopetala, ale Moringa Stenopetala przetrzyma większe susze, i moje nasiona wykonają lepszą pracę przy oczyszcaniu wody, niż ziarna z Moringa Oleifera.

Myślę, że sympatyczne ludki Morey i Stan pomogą nam łatwiej zapamiętać te dwa rodzaje Moringi i ich subtelne różnice.

Photo i ludki z tej pięknej strony - Kocham Moringę:
http://www.ilovemoringa.com/

4 komentarze:

Elena pisze...

Każda żywa istota a nawet kamień, posiadają specyficzną i niepowtarzalną wibrację.

Patrząc na moringę i jej wyjątkową delikatność, jestem przekonana , że ta roślina oprócz wielu walorów odżywczych ma także wyjątkową energię, która sprawia, że tak wiele osób ją kocha i pragnie mieć ją w swoim otoczeniu.
Moringi jeszcze na żywo nie widziałam a już jestem w niej zakochana. Chyba zrobię w domu ogród moringowy : )

MPAC MPAC pisze...

podpowiecie mi, jak jeść nasiona moringi ???

MPAC MPAC pisze...

wszędzie szukam... jak to jeść???

krystyna pisze...

O nasionach w celach spożywczych jeszcze nie pisałam, jeszcze ich nie spożywałam.
Podam Ci informacje umieszczone na opakowaniu z ziaren.

Nasiona mogą być palone i spożywane jak orzechy lub mogą być gotowane jak groch lub inne ziarna.
Nasiona zawierają wysokiej jakości olej, który może być używany do gotowania oraz do smarowania.